ՀՀ անկախութեան 25րդ տարեդարձի առթիւլ առաջին անգամ տօնակատարութիւն կազմակերպեց Յոպպէի Հայոց Ս. Նիկողայոս Վանքում.ՖՈՏՈՌԵՊՈՐՏԱԺ
views-count15021 դիտում article-date 18:09 25-09-2016
Սեպտեմբեր 23, 2016 թ, Եաֆա, Իսրայէլ ՀՀ անկախութեան 25րդ տարեդարձի առթիւ տօնակատարութիւն կազմակերպուեց Յոպպէի Հայոց Ս. Նիկողայոս Վանքում: Տօնակատարութիւնը կազմակերպել էին Եաֆայի հոգեւոր հովիւ՝ Տէր Տիրան Աբղ․ Յակոբեանը և Իսրայէլի <Արարատ> Միութիւնը։ Տօնակատարութեան ընդհանուր ձեռնարկի բեմադրող-ռեժիսորը Էդուարդ Մարտիրոսեանն էր։ Ձեռնարկը վարեց Զառա Սարգսեանը։ Երեկոյի ժամանակ հնչեցին հոգեւոր, դասական, ազգային, էստրադային երգեր։ Երեկոյին իրենց դերերով, երգեցողութեամբ և նուագակցութեամբ հանդէս եկան՝ Հայր Տիրան, Կոմիտաս Պավէլ Կրավեցկիյ, Փարաջանովի դերով Յօտամ Քոհէն և Իռա Բերթման, Օպերա Սերգէյ Թարխանեան, դասական երաժշտութիւն Սուսաննա Գէորգեան, դաշնամուր Արթուր Ավդալեան, Սայաթ-Նովայի դերով Պավէլ Տէր-Կազարեանց, ասմունք Աննա Սեգալ, դասական երաժշտութիւն Մզիա Աթանելով, հայական էստրադա Տիգրան Գասպարեան, ազգային երգեր Յարութիւն Տէր-Խաչատրեան, բեմական զարդարանք Իրենց շնորհաւորանքով և ներկայութեամբ մեզ պատուեցին Կաթոլիկ Եկեղեցու Եաֆայի հոգեւոր հովիւ, Ֆրանչիսկեան Միաբանութեան անդամ՝ հայր Զահեր Աբուդը և Յոյն Եկողեցւոյ Յոպպէի հոգեւոր հովիւ` տէր Կոնստանտին Նասսարը: [color=#EF2929] Շնորհակալութիւն կազմակերպիչներից, օժանդակողներից (Եաֆայի Հ․Մ․Ը․Մ Հայկաշէն Վարչութիւնից, Սերգէյ Մարկոսեանից) և մասնակիցներից։ Թել-Ավիվ-Եաֆայում ՀՀ անկախութեան տարեդարձը նշվում է առաջին անգամ։ Տօնակատարութեան գլխաւոր հովանաւորը Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարքարանն էր։[/color]