Բագրատ Սրբազանի կալանքը երկու ամսով երկարաձգվեց
views-count748 դիտում article-date 17:42 19-02-2026
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կալանքի ժամկետը երկարացվեց՝ ևս երկու ամսով։ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, նշեց, թե այժմ նիստերը դեռևս նախնական դատալսումների փուլում են։
Ինչ վերաբերում է ապացույցների կեղծված լինելուն, նախագահողը նշեց, որ այս փուլում այդ հարցի առնչությամբ չի կարող դիրքորոշում ներկայացնել․ այդ հարցին գնահատական կարող է տալ միայն ապացույցների հետազոտումից հետո։
Հիշեցնենք, Քննչական կոմիտեն հրապարակել էր «Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների ձայնագրությունները: 2025 թվականի հունիսի 25-ին քննչական կոմիտեից հաղորդագրություն էր տարածվել, որում նշվում էր, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ: