«Արցախը տալով՝ դու մատաղ ես անում Հայաստանը»․ «Առերեսում»․ ՏԵՍԱՆՅՈւԹ․ aravot.am
views-count1435 դիտում article-date 22:27 12-08-2023
«Ի՞նչ եք ուզում, ուզում եք Հայաստանի ինքնիշխանությունը մատա՞ղ անեք։ Ո՞ւմ առաջ եք ուզում մատաղ անեք։ Ուզում եք՝ Հայաստանի պետությունը մատաղ անե՞ք։ Ո՞ւմ առաջ եք ուզում մատաղ անեք։ Չեք կարող, բացառված բան ա»,– մամուլի ասուլիսում այսպես արձագանքեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախից հնչող դժգոհություններին։
«Առավոտի» «Առերեսում» հաղորդաշարի հյուրը՝ վերլուծաբան Արման Աբովյանն այս առնչությամբ ասաց, թե միշտ դժվարանում է մեկնաբանել «քաղաքագիտական աբսուրդը»․ «Արցախը տալով՝ դու մատաղ ես անում Հայաստանը․ սա հասկանալու համար ոչ քաղաքագետ է պետք լինել, ոչ էլ միջազգայնագետ։ Պետք է ընդամենը գոնե մի երկու գիրք կարդալ ու դրանց հիման վրա հետեւություններ անել։ Անուններ հատուկ չեմ տալիս, քանի որ չեմ հավատում, որ իշխանության գլուխն ու իշխանությունն այնքան տգետ են, որ չեն հասկանում, թե ինչ են խոսում։ Ոչ, իշխանության մեջ չկա ոչ տգետ, ոչ հիմար մարդ»։ «Կան դավաճաններ»,– ռեպլիկ նետեց հաղորդման մյուս հյուրը՝ քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը։
«Դուք տարել եք՝ մատաղի սեղանին մեզ պառկեցրել եք, թուրքերին շվշվացնելով՝ բերել եք մատաղ անողին մեր գլխին,– «ուզում եք՝ Հայաստանի պետությունը մատաղ անե՞ք» հարցադրմանն անդրադարձը շարունակեց Արման Աբովյանը։–Սա հավասար է՝ նրան, որ կացնով կտրեն մարդու ձեռքերն ու ոտքերը՝ վերջում շուռ գան ու հարազատներին ասեն՝ ի՞նչ ուզում եք էս խեղճ մարդը հաշմանդա՞մ դառնա, խի՞ եք տանում հիվանդանոց»։
Աղասի Ենոքյանն այսպես վերաշարադրեց այն ուղերձը, որն այդ ասուլիսում հղեց Նիկոլ Փաշինյանը․ «Համար մեկ՝ այո, մենք հրաժարվում ենք Արցախից։ Համար երկու՝ հրաժարվելով Արցախից՝ մենք որեւէ երաշխիք չունենք, որ Հայաստանի անվտանգությունն ապահովված է։ Այդ դեպքում ինչի՞ համար եք հրաժարվում»։ «Աբսուրդ, աբսուրդ»,– բացականչեց Արման Աբովյանը։