Իրանը համաձայնության է եկել ԱՄՆ-ի հետ հիմնարար սկզբունքների շուրջ
views-count505 դիտում article-date 18:42 17-02-2026
Մենք համաձայնության ենք եկել Միացյալ Նահանգների հետ հիմնարար սկզբունքների շուրջ։ Ըստ APA-ի, այս մասին Ժնևում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
Արաղչին նշեց, որ լավ առաջընթաց է գրանցվել, և հնարավոր համաձայնագիրը կորոշվի այս սկզբունքների հիման վրա։ Արտգործնախարարի խոսքով, սակայն, սա չի նշանակում, որ համաձայնագիրը շուտով կկնքվի. «Բայց մենք արդեն սկսել ենք այս գործընթացը։ Ինչ վերաբերում է համաձայնագրի տեքստի սահմանմանը, դա մի փոքր ավելի բարդ է»։
Նախարարն ընդգծեց, որ բանակցությունների ներկայիս փուլը, նախորդի համեմատ, անդրադարձել է ավելի լուրջ հարցերի, և մթնոլորտն ավելի դրական է եղել։
Արաղչին նաև հայտարարեց, որ բանակցությունների հաջորդ փուլի ամսաթիվը դեռևս որոշված ​​չէ։
«Մենք որոշեցինք, որ կողմերը կաշխատեն տեքստերի վրա, որից հետո կնշանակվի բանակցությունների երրորդ փուլը։ Մենք ավելի հստակ պատկերացում ունենք առաջիկա աշխատանքի մասին։ Կան հարցեր, որոնց շուրջ երկու կողմերի միջև մերձեցումը ժամանակ կպահանջի։ Այնուամենայնիվ, մենք ունենք սկզբունք, որի հիման վրա երկու կողմերն էլ գործում են», – հավելեց Իրանի արտգործնախարարը։