ՀՀ դատական կարգադրիչների ծառայության պետ, արդարադատության գնդապետ Ռոբերտ Ղազարյանը և ՀՀ դատական իշխանության ինքնակառավարման մարմինների բաժնի պետ Արմեն Հարությունյանը աշխատանքային այցով մեկնել էին Ուկրաինա.
views-count19640 դիտում article-date 21:36 22-11-2017
Ուկրաինայի փաստաբանական ոլորտում առկա խնդիրներին նվիրված Համաժողովին (կոնֆերանսին) մասնակցելու նպատակով, Եվրոպայի Խորհրդի Երևանի գրասենյակի հրավերով, Հայաստանի Հանրապետության դատական դեպարտամենտի ներկայացուցիչներ` Հայաստանի Հանրապետության դատական կարգադրիչների ծառայության պետ, արդարադատության գնդապետ Ռոբերտ Ղազարյանը և Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության ինքնակառավարման մարմինների բաժնի պետ Արմեն Հարությունյանը սույն թվականի նոյեմբերի 09-ից 11-ը աշխատանքային այցով մեկնել էին Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիև: ՀՀ դատական դեպարտամենտի ներկայացուցիչներից բացի, ՀՀ պատվիրակության կազմում Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին նաև ՀՀ փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամ Նելլի Հարությունյանը և փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը: Ուկրաինայում կայացած Համաժողովին, բացի Հայաստանյան պատվիրակությունից, հրավիրված էին նաև միջազգային փորձագետներ` Ֆրանսիայից, Դանիայից, Լյուքսեմբուրգից, ինչպես նաև Ուկրաինան ներկայացնող փաստաբաններ և պետական այլ այրեր: Համաժողովի ընթացքում քննարկվեցին ինչպես Ուկրաինայի փաստաբանական ոլորտում առկա խնդիրները, այնպես էլ բարձրացվեցին ընդհանրապես դատարանների բնականոն գործունեությունն ապահովող գործընթացներում հանդիպող որոշ գործնական խնդիրների հետ կապված հարցադրումներ: Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Ռոբերտ Ղազարյանի կողմից միջազգային փորձագետներին ներկայացվեցին ՀՀ դատարաններում իրականացվող զննության գործընթացի որոշ մանրամասներ, ինչպես նաև դրանց վերաբերյալ համապատասխան կարգավորումները: Քննարկման ընթացքում փորձագետները փաստեցին, որ Հայաստանի դրական փորձը կարող է նաև ուղենիշային հանդիսանալ Ուկրաինայի համար` հաշվի առնելով այդ երկրում առկա խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը: Միաժամանակ, ի պատասխան առաջադրված հարցադրումների, փորձագետները նշեցին, որ դատարան մուտք գործող անձանց զննությունը, ինչպես նաև որոշ երկրներում իրականացվող խուզարկությունը համապատասխանում է միջազգային պայմանագրերի (Կոնվենցիաների) պահանջներին և հետապնդում է կանխարգելիչ նպատակ: Ավելին, նշվեց, որ այն պետք է իրականացնել նաև տեխնիկական ժամանակակից միջոցների գործադրմամբ այնպիսի եղանակներով, որպեսզի բացառվի պահպանվող տարածք արգելված իրերի ներս բերելը: