Նոր մանրամասներ Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գերեզմանների հարևանությամբ տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարից. պարզվել է մահացածների, վիրավորների և վարորդների ինքնությունը. ՖՈՏՈՌԵՊՈՐՏԱԺ. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
views-count90143 դիտում article-date 17:54 27-08-2021
Ինչպես տեղեկացանք Հայաստանի քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանից, Հայաստանի քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Նաիրիի քննչական բաժնի հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ  Արտակ Գևորգյանի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քր օր-ի 242 հոդվածի  3-րդ մասի (ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է  2 և ավելի մարդու մահ) հատկանիշներով:
Վ. Թադևոսյանից տեղեկանում ենք նաև, որ պարզվել է վարորդների, մահացածների և վիրավորների ինքնությունը:
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող  Գագիկ Շամշյանը,  պարզվել է՝  Ivekօ  մակնիշի ավտոմեքենան վարել է Նոր Գեղի գյուղի բնակիչ, 43-ամյա Վարուժան Աղասարյանը, իսկ Mercedes –ը վարել է  նրա համագյուղացի, 38-ամյա Անդրանիկ Սեդրակյանը:
Վթարի հետևանքով Ա. Սեդրակյանը, նրա ուղևոր, Նոր Գեղի գյուղի բնակիչ, 17-ամյա Արման Բաղդասարյանը տեղում մահացել են, իսկ ուղևորներ, Նոր Գեղի գյուղի բնակիչներ, 14-ամյա Արամ Սեդրակյանը և 15-ամյա Պարգև Սեդրակյանը մարմնական վնասվածքներով  տեղափոխվել են «Սուրբ Աստվածամայր»  բժշկական կենտրոն, իսկ  Ivekօ-ի վարոդ Վ. Աղասարյանը՝ «Արմենիա» բժշկական կենտրոն:
Երեկ՝ օգոստոսի 26-ին, ժամը 21:50-ի սահմաններում «Սուրբ Աստվածամայր»  բժշկական կենտրոնից  ոստիկանության Նաիրիի բաժին տեղեկացրել են, որ  վիրավորներից Արամ Սեդրակյանը հիվանդանոցում մահացել է:
​Ինչպես ավելի վաղ դեպքի վայրից  հայտնել էր ֆոտոլրագրողը, օգոստոսի 26-ին խոշոր ու ողբերգական ավտովթար էր տեղի ունեցել  Կոտայքի մարզում: Ժամը 18:20-ի սահմաններում Աբովյան-Նոր Հաճն-Նոր Գեղի ավտոճանապարհին՝ Նոր Գեղի վարչական տարածքի գերեզմանոցների հարևանությամբ բախվել էին Mercedes և  կցորդիչով Ivekօ մակնիշի ավտոմեքենաները:
Վթարի հետևանքով 5 հոգի ծայրահեղ ծանր ախտորոշմամբ տեղափոխվել էին Աբովյանի և Երևանի տարբեր հիվանդանոցներ: Վիրավորներից   2-ը մահացել էին:
Բախման հետևանքով Mercedes ը վերածվել էր մետաղե ջարոդոնի, իսկ վարորդին ավտոմեքենայից դուրս էին բերել Արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության թիվ 47 հրշեջ-փրկարարական  ջոկատի և հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքներ իրականացնող  թիվ 16 փրկարար ջոկատի փրկարարները, օգտագործելով հատուկ տեխնիկա:
Օպերատիվ էին գործել բժիշկների հերթապահ խմբերը, ովքեր վիրավորներին մինչև հիվանդանոցներ տեղափոխելը, տեղում առաջին բուժօգնությունն էին ցուցաբերել:
Օպերատիվորեն  ժամանել էին նաև ճանապարհային ոստիկանության  2-րդ սպայական գումարտակի 3-րդ վաշտի  1-ին դասակի ծառայողները՝ գումարտակի հրամանատար  Արսեն Մարդոյանի, գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Արամ Ադիբեկյանի, վաշտի հրամանատար Արթուր Պետրոսյանի և   դասակի հրամանատար Տիգրան Քոթանջյանի գլխավորությամբ:
Դեպքի վայր էին ժամանել նաև ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության պետ Արթուր Զոհրաբյանն ու  Հայաստանի  քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության պետը:
Վթարի մասին ՃՈ 1-77 օպերատիվ կառավարման կենտրոնի պատախանատու հերթապահ Երվանդ Ալեքսանյանը տեղեկությունը փոխանցել էր Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Նաիրիի քննչական բաժին, որտեղից  ժամանել էր քննչական խումբը՝ բաժնի պետ  Ռուբեն Հակոբյանի և  հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Արտակ Գևորգյանի գլխավորությամբ:
Փաստի առթիվ Ռ. Հակոբյանի որոշմամբ ստեղծվել էր քննչական խումբ,  որտեղ էլ հարուցվել  էր քրեական գործ՝ ՀՀ քր օր-ի 242 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով:
Ոստիկանությունն ու քննչական բաժինը պարզում էին վարորդների, մահացածների և վիրավորների ինքնությունը:
Ֆոտոլրագրողը  հայտնում էր, որ բախման հետևանքով  Ivekօ-ն  դուրս է եկել հանդիպակաց երթևեկելի գոտի, բախվել երկաթե արգելապատնեշներին, այնուհետև հողաթմբերին և հայտնվել գերեզմաններում, կոտրելով 2-3 տապանաքարեր:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է  անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով: